باران اعتدال

باران اعتدال
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب
مطالب پربحث‌ترحدود 40 سال با هم بودیم. چرا همدیگر را دوست نداریم و به همدیگر محبت نمی کنیم؟ در فضای مجازی به جای لو دادن افراد، قهرمان های اخلاقی را بشناسانیم؛ گرچه خیلی از قهرمانان اخلاقی ما چنان بزرگ هستند که تاب دیدن آنها را ندارند.

عضو مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه امروز دین و دینداری از ناحیه افراط گرایان و تندروها در خطر است، گفت: دین نمی تواند در تقابل با عقل باشد. عقلانیت دین را رها کرده ایم. هیچ راهی ندارید جز اینکه اسلامیت، عقلانیت و واقعیت را به هم پیوند بزنید. بن مایه دین ضد جهل، تعصب و خرافات است.

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد مقدم در هیأت عزاداری بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه امروز دین و دینداری از ناحیه افراط گرایان و تندروان در خطر است، گفت: حتی با نگاهی به دنیای غرب می بینیم که جوانان آن جامعه در جست و جوی دینی هستند که خلأ موجود در جامعه غربی را پر کند. اما متأسفانه آنها به دنبال قرائتی از دین هستند که نهایتش داعش است.

عضو مجمع روحانیون مبارز تأکید کرد: امروز دفاع از اصل دین بر ما فرض است. جامعه ما به گونه ای دچار تنش ها و مشکلات است و بیرون از این جامعه به نوعی دیگر درگیر چالش است. ما امروز وظیفه داریم از اندیشه و عقیده دینی حمایت کنیم. اندیشه دینی گرفتار اندیشه جریان افراطی و تندرو است که برای هویت سازی دست به هر کاری می زند. آنچنان تندی و افراط شکل گرفته که غیر از خودش را مسلمان نمی داند.

وی افزود: عده ای هم تندرو نیستند و متحجر هستند و با هر چیز نویی برخورد می کنند. این نگاه ایجاب می کند که ما تغییر و تحول در اندیشه دینی داشته باشیم. اگر نگاه ما به دین اصلاح شده و عمیق نباشد خود آن فاجعه است.

مقدم با بیان اینکه رسالت پیامبران این است که انسان را هدایت کنند، ادامه داد: اگر دین برای انسان آمده باید انسانی تحلیل شود. دین نمی تواند در تقابل با عقل باشد. وقتی می گویید دین باید انسانی باشد، اصلی ترین مسأله انسان بینش و دانش او است. بنمایه دین ضد جهل، تعصب و خرافات است.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از مسائل جامعه ما توجیه درستی ندارد، تصریح کرد: اگر دین انسانی باشد نمی تواند در تقابل با عقل باشد. علامه طباطبایی می گوید هیچ جای قرآن امری را بدون برهان بر شما فرض نکرده است. عقلانیت دین را رها کرده ایم. هیچ راهی نداریم جز اینکه اسلامیت، عقلانیت و واقعیت را به هم پیوند بزنیم.

عضو مجمع روحانیون مبارز اظهار کرد: اگر دین انسانی تفسیر شد حتی برخی از قواعد و ضوابط آن قابل چینش جدید است. اصول و عقاید در اسلام ثابت است و برخی از احکام فقهی اسلامی جنبه ثابتات ندارد یعنی بر اساس شاخص ها تفسیر می شود.

وی تأکید کرد: اگر ما می خواهیم دین را طوری تعریف کنیم که گیرا باشد، دین باید اخلاقی باشد. دین اخلاقی آن است که امام صادق(ع) می گوید که جز محبت چیزی نیست. تمام فقه ما در دایره اخلاق معنی می دهد. اگر اخلاق را از فقه بگیریم خشونت باقی می ماند.

مقدم افزود: دین اخلاق و محبت چه بدی داشت که رهایش کردیم؟ حدود 40 سال با هم بودیم. چرا همدیگر را دوست نداریم و به همدیگر محبت نمی کنیم؟ این جلسات برای همین است. در فضای مجازی به جای لو دادن افراد، قهرمان های اخلاقی را بشناسانیم؛ گرچه خیلی از قهرمانان اخلاقی ما چنان بزرگ هستند که تاب دیدن آنها را ندارند.

وی گفت: دینی که مدعی سازندگی زندگی است اگر کارآمد نباشد زمین می خورد. اگر اسلام کارآمد نبود همان بلایی که بر سر مسیحیت قرون وسطی آمد سراغ ما می آمد. نسبت به هیچ مسأله ای مطلق نگاه نکنیم تا اشتباهات گذشته ما تکرار نشود. اگر نگاه ما این نباشد سرنوشت ما محتوم و زشت خواهد بود.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۷/۱۹
ولی اله حسین زاده

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی