باران اعتدال

باران اعتدال
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب
مطالب پربحث‌تر

مدیرعامل هلدینگِ آتیه صبا:

ولی آذروش (مدیرعامل هلدینگِ آتیه صبا) می‌گوید: اکثریت شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری زیان‌ده هستند و نمی‌توانند به صندوق در خروج از بحران کمک کنند.


به اعتقاد آذروش، شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری، اغلب زیان‌ده هستند و در شرایط فعلی، «خروج از بنگاه‌داری» راهکارِ مناسب و کارآمدی برای صندوق‌های بازنشستگی‌ست.  

هولدینگ شما زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری است. صندوق بازنشستگی کشوری در حال حاضر مشکلات عدیده‌ای دارد؛ ضریب پشتیبانی آن ۱ است؛ درحالیکه طبق نظر کارشناسان اگر ضریب پشتیبانی صندوقی زیر ۵ باشد این صندوق در آستانه بحران قرار دارد. به عبارتی می‌شود گفت در حال حاضر فقط تامین اجتماعی است که تا حدودی وضعیت پایدار و متعادل دارد. در این شرایط شرکت‌داری و هولدینگ‌داری چه کمکی می‌تواند به صندوق بازنشستگی کشوری بکند و آیا می‌تواند آینده صندوق را از بحران نجات دهد؟ آیا شرکت‌داری می‌تواند صندوق بازنشستگی کشوری را از رسیدن به مرز «بحران حاد» یعنی شرایطی که نتواند مستمری‌های ماهانه را پرداخت کند، نجات بدهد؟

شاکله تشکیل این شرکت‌ها این بوده که این شرکت‌ها به نوعی از محل درآمد و سودشان بتوانند به صندوق‌ها برای پرداخت مستمری‌های بازنشستگان یاری برسانند ولی در حال حاضر این شرکت‌ها در مجموع فقط رقم بسیار ناچیزی می‌توانند به صندوق بازنشستگی کشوری در پرداخت مستمری‌ها کمک کنند. علت هم این است که شرکت‌هایی زیرمجموعه این صندوق هستند که یک زمانی از نظر مالی و سوددهی وضعیت مناسبی نداشتند و در بحث نقل و انتقال، دولت در قالب بدهی‌های خود این شرکت‌های مشکل‌دار را به صندوق واگذار کرد. در نتیجه باید گفت ساماندهی خودِ این شرکت‌های مشکل‌دار، دشوار و هزینه‌بر است. تعداد کمی از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری مثل شرکت‌های پتروشیمی سودده هستند ولی اینها هم سوددهی‌شان به آن حد نمی‌رسد که بتوانند ماهانه مبلغ قابل توجهی به صندوق پرداخت کنند. در واقع شاید فقط پنج درصد پرداخت مستمری‌های صندوق از جانب این شرکت‌ها تامین می‌شود و مابقی نقدینگیِ مستمری‌ها از طریق کمک‌های دولت تامین می‌شوند که البته خودِ این هم یک مشکل اساسی است که باید ریشه‌یابی شود.

ماحصل این بحث این است که شرکت‌ها باید بتوانند ابتدا سرپا بمانند تا در مرحله بعد بتوانند برای صندوق مفید باشند. شرکت‌هایی که خودشان مشکل دارند، نمی‌توانند برای صندوق مثمرثمر باشند. پیش از این، بی‌تدبیری‌هایی انجام شده که باعث بروز مشکلاتی مثل انباشتگی نیروی انسانی و افزایش هزینه‌های سربار در این شرکت‌ها شده، لذا ابتدا باید تدبیری اندیشیده شود و از این شرایط خارج شوند و بتوانند در اولین قدم هزینه‌های خود را کاهش دهند. به دنبال این هستیم که این شرکت‌ها، هم از ماده ۱۴۱ خارج شوند و هم به سوددهی و وضعیت مطلوب برسند. اما همه‌ی اینها زمان‌بر است و باید به مرور زمان این اتفاقات بیفتد.

در حال حاضر شرکت‌های هلدینگ شما چند درصد و تا چه حد برای صندوق بازنشستگی کشوری مفید هستند؟ آیا شما هم از این دست شرکت‌های زیان‌ده دارید؟

ما شرکت‌های زیان‌ده بزرگی داریم مثل شرکت «آپادانا سرام» که زمانی که این شرکت را تحویل گرفتیم، زیان انباشته‌ی بسیار بالا و سنگینی داشت و مشکلات عدیده‌ای را هم برای صندوق ایجاد کرد. هم بحث تولید این شرکت و هم زیان انباشته آن و هم بحث بدهی‌های آن به دارایی و تامین اجتماعی و سایر نهادها دچار مشکل بود و طبیعی است که ساماندهی این شرکت، وقت و هزینه بسیاری می‌خواهد. درواقع ما به دنبال واگذاری این دست شرکت‌ها هستیم. شرکت‌هایی که نتوانند سر پای خودشان بایستند قطعا نمی‌توانند به جای دیگری کمک کنند. باید گفت فقط تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌های هلدینگ ما سودده هستند و به سوددهی نسبی رسیده‌اند؛ البته اینها هم کمک آنچنانی به صندوق نتوانستند بکنند چراکه از محل درآمدها و سودی که داشتند برای بازسازی و ادامه حیات خودشان هزینه شده است.

آیا شما ماهانه و به صورت مستمر به صندوق بازنشستگی کشوری، سود پرداخت می‌کنید؟

نه، ما به صورت ماهانه برای صندوق درآمدزایی نداریم. قبلا گفتم که شرکت‌های ما متاسفانه در وضعیتی هستند که خودشان نیازمند کمک هستند تا بتوانند سرپا بمانند. به عنوان مثال بر مبنای استانداردهای موجود برخی از شرکت‌های ما بالای ۵۰ درصد نیروی انسانی مازاد دارند؛ مثل شرکت آسمان و یا آپادانا سرام. این نیروی انسانی در یک برهه‌ای از زمان به عناوین مختلف به کار گرفته شده‌اند که بعضا نه تخصص لازم را دارند و نه کارایی و کارآمدی لازم را دارند. فقط آمده‌اند آنجا و مشغول شده‌اند و خودِ اینها هزینه‌های بسیار بالایی برای شرکت‌هایمان دارند. مثلا وقتی در یک روز ۵۰۰ نفر فقط در شرکت آسمان استخدام می‌کنند تبعات بسیار سنگینی در ادامه روند کار این شرکت ایجاد خواهد شد. شرکت‌های مختلف اینچنینی در زیرمجموعه مدیریتی ما بسیار هستند. خب ما همین که این شرکت‌ها را سرپا نگه می‌داریم و به نوعی روند تولید و افزایش تولید آنها را مدیریت می‌کنیم خودِ این کار، کار سختی است. خب طبیعی است که دیگر نمی‌توانیم سود ماهیانه به صندوق بپردازیم.

اگر بخواهیم مساله را در سطح کلی‌تر نگاه کنیم، در این فضای کلان اقتصاد با وجود تحریم‌ها و کمبود مواد اولیه تولید، گران بودن مواد اولیه و بالا بودن سربار تولید و بسیاری مشکلات دیگر، آیا به طور کلی شما برای صندوق‌های بازنشستگی که در شرایط فعلی به هیچ وجه در وضعیت خوبی هم نیستند، شرکت‌داری را مناسب می‌دانید یا خیر؟

در این زمینه، دولت تاکید بسیار داشته و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این زمینه بخشنامه صادر کرده که بر مبنای سیاست‌های کلان دولت، صندوق‌ها باید از بنگاه‌داری خارج شوند. این سیاست به نظرم سیاست بسیار خوبی است؛ این استراتژی بسیار شایسته و مناسب است و بایستی به مرور زمان اتفاق بیفتد چراکه شرکت‌هایی که زیان‌ده هستند قطعا مشتریان آنچنانی هم نخواهند داشت. پس باید این شرکت‌ها را ابتدا به وضعیت نسبتا مطلوبی برسانیم بعد بتوانیم بحث واگذاری آنها را دنبال کنیم. در کل سیاست ما خروج از بنگاه‌داری است و سرمایه‌گذاری‌هایی که بعضا بدون توجیه فنی، اقتصادی و یا حتی زیست محیطی صورت گرفته بایستی چاره‌یابی شوند. یکسری از این حرکت‌ها در  بخش سرمایه‌گذاری بدون تدبیر صورت گرفته که مشکلات عدیده‌ای را برای شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری ایجاد کرده که اینها همه دلیل مضاعفی در روند بحرانی شدن اوضاع هستند.

ما برنامه‌ریزی، جهت‌گیری و سیاست‌گذاری خود را بر مبنای استراتژی سال جاری که نامگذاری آن هم حمایت از کالای ایرانی است، پیش می‌بریم و قطعا بر این اعتقاد هستیم که سرمایه‌گذاری‌های خارج از چهارچوب که متاسفانه یک زمانی در مجموعه اتفاق افتاده باید کنار زده شوند و مجموعه‌ی صندوق، از وضعیت فعلی خارج شود و باید  براساس مقررات و استراتژی‌های بلندمدت، کارها پیش برود. علاوه بر این در حال شناسایی شرکت‌ها هستیم؛ هم برای واگذاری و هم برای اجرای بحث خروج از بنگاه‌داری که بتوانیم شرکت‌های زیان‌ده و کم‌بازده را به خوبی واگذار کنیم.

در پایان، در ارتباط با امکانات و سرویس‌هایی که در بخش تور و جهانگردی به بازنشستگان کشوری ارائه می‌دهید، توضیحاتِ مختصری ارائه بفرمایید.

برای بازنشستگان کشوری سفرهای تفریحی تقریبا رایگان ترتیب دادیم که مثلا سه روز همراه خانواده به مشهد  مقدس می‌روند و در هتل‌های ما اقامت می‌کنند. ما این هتل‌ها و امکانات را در اختیارشان قرار می‌دهیم بدون اینکه هزینه‌ای دریافت کنیم. این هزینه از طریق صندوق بازنشستگی کشوری برای همه بازنشستگان پرداخت می‌شود. در مناسبت‌های خاص نیز تخفیفات ویژه‌ای را به بازنشستگانی که از هتل‌های خودمان استفاده کنند، ارائه می‌دهیم.

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۷/۰۳/۱۱
ولی اله حسین زاده

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی