باران اعتدال

باران اعتدال
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب
مطالب پربحث‌تر

آنچه مردم را آزار می دهد این است که در مشکلات غرق هستند ولی می شنوند که فلان مسئول مال مردم را خورده است. آنچه باعث می شود مردم نتوانند مشکلات را تحمل کنند و در هنگامه مشکلات پشت نظام قرار بگیرند این است که ببینند تبعیض وجود دارد. شاید مهترین مسأله ای که رژیم پهلوی را ساقط کرد، مسأله تبعیض و اختلاف طبقاتی بود.

یادگار امام با تأکید بر اینکه یکی از پایه های اصلی دین ما عدالت است، گفت: الحمدلله با این همه مشکلات در جمهوری اسلامی پیش رفتیم اما اگر می خواهیم آرامش در جامعه حاکم شود یکی از علل مهمش عدالت و رفع تبعیض ها است.

حجت الاسلام و المسلمین سید علی خمینی همزمان با شب رحلت پیامبر در مراسم بزرگداشت شهدای خیارج قزوین گفت: روزگاری که پیامبر (ص) مبعوث نشده بود و علَم اسلام را برافراشته نکرده بود، مردم متفرق بودند؛ این پیامبر (ص) بود که با پیام وحدت راه واحدی را برای همه به وجود آورد و موجب جمع شدن انگیزه ها و هدف ها شد.

یادگار امام با اشاره به اینکه قرآن پیامبر را برای انسان ها اسوه قرار داده، افزود: ریشه هرچه ذلت در دنیا می بینید جدایی از کلام پیامبران است لذا باید تلاش کنیم که این راه را بفهمیم و دچار کج فهمی نشویم و آن را احیا کنید.

وی با بیان اینکه خیلی از مشکلات ما در سایه این است که به آنچه از فرامین الهی می دانیم عمل نمی کنیم، اظهار کرد: تمام عالم می داند یکی از پایه های اصلی دین ما عدالت است اما چقدر خودمان را مقید می دانیم عدل بورزیم؟

سیدعلی خمینی ادامه داد: بالاترین درجه عدل این است که اگر کسی مظلوم واقع شده به یاری او بشتابیم. امروز در مناطق زلزله زده با انسان هایى مظلوم مواجه هستیم، مشکلات عدیده ای چون بیکاری در کرمانشاه عزیز وجود داشت و زلزله هم به همه اینها اضافه شده است.

وی گفت:  ما به عنوان یک انسان مسلمان آیا نباید دغدغه داشته باشیم؟ این ربطی به قومیت ها ندارد، در تمام دنیا اگر انسان مظلومی را ببینیم پشت او خواهیم بود. به عقیده من مهمترین ویژگی یک انسان انقلابی این است که درد انسان ها را درک مى کند و اگر در غرب و شرق عالم با مظلومیت مواجه شود نمی تواند بی اعتنا باشد.

آیا هرکس شعار عدالت داد دنباله رو عدل بوده است؟

یادگار امام در بخش دیگرى از سخنانش خاطرنشان کرد: روایتی می گوید  اگر کسی با عدالت رفتار کند خداوند ملک او را حفظ خواهد کرد. اما آیا هرکس شعار عدالت داد دنباله رو عدل بوده است؟ خیلی وقت ها ممکن است از عدالت بگوییم اما ظالمانه رفتار کنیم.

وی ادامه داد: اگر می خواهید نظام شما عادلانه باشد مسئول باید رعایت کند که مطابق طبقه متوسط زندگی کند. اسلام با ثروت مشکل ندارد. اما یکی از شرط هایی که باید برای مسئولین بگذاریم که امام کاملا رعایت می کردند و مقام معظم رهبری در زندگی خودشان رعایت می کنند این است که باید خود کنترلی داشته باشند.

شاید مهترین مسأله ای که رژیم پهلوی را ساقط کرد، مسأله تبعیض و اختلاف طبقاتی بود

سیدعلی خمینی گفت: مشکل و فشار اقتصادی همیشه هست اما اگر مردم ببینند که مسئولین در ناز و نعمت زندگی می کنند و به ما می گویند نخورید تحمل فقر دشوار می شود. مردم می توانند فقر را تحمل کنند ولی تبعیض است که دل آنها را به درد می آورد.

وی تأکید کرد: آنچه مردم را آزار می دهد این است که در مشکلات غرق هستند ولی می شنوند که فلان مسئول مال مردم را خورده است. آنچه باعث می شود مردم نتوانند مشکلات را تحمل کنند و در هنگامه مشکلات پشت نظام قرار بگیرند این است که ببینند تبعیض وجود دارد. شاید مهترین مسأله ای که رژیم پهلوی را ساقط کرد، مسأله تبعیض و اختلاف طبقاتی بود.

یادگار امام اظهار کرد: تک تک شما زندگی خودتان را مدنظر قرار دهید که دهه شصت چه داشتید و امروز چه دارید. شکی نیست که وضعیت اقتصادی ما نسبت به 30 سال پیش بهتر شده اما آیا رضایت خاطر مردم هم بیشتر شده است؟ اینکه می شنویم یک مرتبه کسی چند هزار میلیارد تومان از مال مردم خورد قابل تحمل نیست. این برای مردم قابل تحمل نیست که کسی مسئول شود و ثروت خود و اقوامش دو برابر شود.

وی با یادآوری اینکه امام و خلف صالح ایشان به ساده زیستی مسئولین تأکید دارند، گفت: الحمدلله با این همه مشکلات در جمهوری اسلامی پیش رفتیم اما اگر می خواهیم آرامش در جامعه حاکم شود یکی از علل مهمش عدالت و رفع تبعیض ها است.

آرامش را از مردم نگیریم/ چرا روز به روز بر اختلافاتمان مى افزاییم؟

سید على خمینى گفت: دشمنان می خواهند آرامش را از مردم بگیرند و بعضی دوستان نادان هم به آنها کمک می کنند که آرامش را از مردم بگیرند. شبکه های بیگانه دائم در راه بی اعتماد کردن مردم قدم بر می دارند و دائم شکاف بین مردم و حکومت و دولت ایجاد می کنند.

وی تأکید کرد: دشمن بیش از هرکس رهبری را می زند و دائما رهبری را مورد انواع تخریب ها قرار می دهند و مسئولین را مورد انواع تخریب ها قرار می دهند و اگر مسئولی خلاف می کند را پای همه نظام می نویسند و اگر یک روحانی فساد می کند به پای همه روحانیت می نویسند. ما باید هشیار باشیم. امام فرمود اگر می خواهید انقلاب حفظ شود وحدت داشته باشید.

اختلافات سیاسى را کنترل کنیم

یادگار امام ادامه داد: خودمان روز به روز بر اختلاف ها اضافه می کنیم و از هر فرصت برای اختلاف استفاده می کنیم یکی چپ و دیگری راست یا اصولگرا و اصلاح طلب شده است باید هشیار باشیم که اختلافات سیاسی را کنترل کنیم و جایی برای کینه و اختلافات عمیق نماند. متأسفانه مردم که دائما اختلافات را می بینند خسته می شوند. مردم مى پرسند: آیا همه شما امام و پیامبر و اسلام را قبول ندارید؟ آیا همه شما رهبری را به عنوان ولی فقیه نپذیرفته اید؟

وی افزود: در عراق نگاه کنید که چه وضعیتی دارند و چقدر با هم اختلاف دارند. در لبنان ببینید که چقدر اختلاف وجود دارد و نخست وزیرشان به عربستان رفته و معلوم نیست که قضیه چیست. ما کشوری داریم که همه با هم یک عقیده داریم و متحد هستیم.

سیدعلی خمینی تأکید کرد: یادتان رفته در سال هاى گذشته داعش به کجا رسیده بود؟ به حدی رسیده بود که حرم امام حسین (ع) و امیرالمؤمین (ع) در خطر قرار گرفته بود. امروز به برکت نظام اسلام و تدبیر رهبری و نیروهای نظامی توانسته ایم امنیت خودمان و منطقه را حفظ کنیم. داعش پدیده بزرگی بود و الحمدلله رفت و خواهد رفت.

اختلاف داشتن خوب است اما اینکه ایجاد کینه و مشکلات کنیم به هیچ وجه پسندیده نیست

وی با تأکید بر اینکه مردم ما خیلی به هم نزدیک هستند، گفت: سیاست مداران ما باید ببینند سر چه چیزی اختلاف دارند؟ یک ملت متحد و یک دولت برخاسته از آرای ملت داریم و باید مراقب باشید که اختلاف داشتن خوب است اما اینکه ایجاد کینه و مشکلات کنیم به هیچ وجه پسندیده نیست.

یادگار امام با اشاره به حدیثی از امیرالمؤمنین گفت: امام بر وحدت تأکید کرده و گفته راه حفظ انقلاب این است که ملت با هم متحد باشند. خون شهدا باعث شده که در کنار هم باشیم. امروز کشور ما در یک منطقه بی ثبات یک دژ مستحکم است. تلاش کنیم که از اختلاف ها را کم کنیم و مطمئن باشیم خواست شهدا، خدا و پیامبر (ص) همین است.

جماران،


موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۸/۲۵
ولی اله حسین زاده

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی